Help Our Team & All Ukrainians to Protect Own Home Donate

7 rodzajów logo: Który wybrać

  1. Rodzaje logo
  2. Podsumowując

Logo jest zintegrowaną częścią tożsamości Twojej marki. Pomimo niewielkich rozmiarów, logo jest odpowiedzialne za szereg ważnych funkcji, które decydują o sukcesie firmy. To pierwsza rzecz, którą potencjalni klienci widzą podczas poznawania Twojej marki. Dobre logo gwarantuje, że Twoje produkty wyróżniają się wyjątkowymi cechami i zaletami. Odpowiednio zaprojektowana ikona nadaje profesjonalny wygląd Twoim dokumentom firmowym, uniformowi pracownika, broszurom marketingowym i innym elementom, które składają się na osobowość Twojej marki.

Z tego artykułu dowiesz się o 7 rodzajach logo używanych przez współczesne firmy. Ponadto znaleźliśmy piękne przykłady, które pomogą Ci wizualizować każdy typ logo. Dowiesz się, która ikona jest najlepsza dla Twojej firmy i jak ją utworzyć za pomocą Logaster.

1. Rodzaje logo

Logo może mieć wszystkie możliwe kształty i rozmiary. Ikony firmowe można zobaczyć na opakowaniach jogurtu, metkach dżinsów, chłodnicach samochodowych, billboardach i wielu innych miejscach. Widząc codziennie dziesiątki logo, możesz pomyśleć, że wszystkie wyglądają tak samo. To wielkie nieporozumienie! Dzisiaj porozmawiamy o różnorodności projektów korporacyjnych. Wiedząc, w jaki sposób inne firmy stworzyły swoją tożsamość korporacyjną, łatwiej będzie Ci wymyślić ciekawy pomysł na własną ikonę.

Oto 7 typowych rodzajów logo:

  • Logotypy
  • Skróty
  • Symbole
  • Maskotki
  • Logo abstrakcyjne
  • Emblematy
  • Kombinacje znaków

1.1 Logotypy

Logotyp to wizerunek firmy, który zawiera tylko nazwę firmy. Na logotypie nie zobaczysz żadnych symboli, wzorów graficznych ani emblematów. Niezależnie od tego, czy nazwa Twojej marki jest zwięzła, czy długa, ten typ logo jest idealnym sposobem, aby poinformować odbiorców, jak nazywa się Twoja firma.

Chyba każdy z nas zna logo firmy Google? To najlepszy przykład logotypu. Zaprojektowana w 1997 roku ikona porzuciła w 2014 roku kilka nadmiernych elementów, stając się wyjątkowym przykładem minimalizmu. Google udało się stworzyć proste logo, które jest czymś, co niewiele firm może osiągnąć. Ikona ma nasycone kolory bez wykorzystywania nadmiaru spektrum barw tęczy. Wyrazy uznania dla rozwiązania projektowego Google!

google-logo

Proste, ale skuteczne.

Oto przykłady kilku innych logotypów używanych przez Visa i Coca-Cola.

visa

Umieszczając niebieską czcionkę na białym tle, Visa sprawia, że odbiorca myśli o czystym i niekończącym się niebie. Pomarańczowy róg litery „V” oznacza malownicze wzgórza Kalifornii.

coca-cola

Co do Coca-Coli, jej wizerunek korporacyjny dosłownie pęka od pozytywnych akcentów. Nie ma lepszego sposobu, aby poczuć klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia niż obejrzeć kultową świąteczną reklamę Coca-Coli! Zabawna czcionka dobrze komponuje się z ideą radości i świętowania.

Marki wymienione powyżej mają jednowyrazową nazwę, która zdecydowanie najlepiej wygląda na logotypie. Jeśli jednak nazwa Twojej firmy zawiera więcej niż jedno słowo, to nie może być powód, aby powstrzymywać Cię od zaprojektowania logotypu!

1.2 Skróty

Kontynuujmy badanie liter i czcionek w logo. Co robisz, jeśli nazwa Twojej firmy jest zbyt długa i wygląda niezgrabnie w logo? Oto miejsce, w którym pojawia się logo w postaci skrótu. Skrót zawiera pierwszą literę każdego słowa w zdaniu. Krótkie i zwięzłe skróty są czytelne zarówno pod względem wizualnym, jak i fonetycznym.

Logo w postaci skrótu daje wiele możliwości wyboru projektu. Łącząc odpowiednią czcionkę i zrównoważone kolory, możesz stworzyć rozpoznawalną i unikalną ikonę. Weźmy na przykład NASA (National Aeronautics and Space Administration). Czerwone litery napisane nieszablonową czcionką to niezawodny sposób na przyciągnięcie uwagi i kreatywne podejście do pracy!

nasa-hbo-ibm

Litery to prosty i niezapomniany element projektu. Zapamiętywanie liter jest znacznie łatwiejsze niż zapamiętywanie emblematu lub symbolu. Niemniej jednak ryzykujesz zaprojektowanie ponurego logo, które będzie wyglądać dokładnie tak, jak setki innych. Aby tego uniknąć, znajdź (lub wymyśl) jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie typograficzne lub efekt wizualny dla swojego logo. Spójrz na logo IBM z jego „pasiastym” projektem!

1.3 Symbole i znaki graficzne

Znak graficzny (symbol) to centralny element marki, który tworzy niepowtarzalną osobowość Twojej firmy. Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz o Twitterze? Oczywiście niebieski ptak. Spójrzmy teraz na Apple, gigant IT znany jest z nadgryzionego jabłka. Logo tych marek stały się samodzielnymi symbolami, które pozwalają nam rozpoznać markę, patrząc tylko na jej znak firmowy.

Największą zaletą symboli jest ich wszechstronność. Logo w postaci symbolu wygląda dobrze w różnych kontekstach, od aplikacji mobilnych po ciężarówki.

apple_logo
Apple to kultowy przykład logo w formie symbolu.

Chociaż jabłko nie ma nic wspólnego ze specjalizacją firmy, to symbol ten w ogóle nie umniejsza jej wartości. Dzięki profesjonalnemu projektowi i inteligentnym działaniom marketingowym logo stało się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem z własnym głosem.

Jednak większość marek woli grać bezpiecznie i wybiera symbole odzwierciedlające to, co robią. Jeśli się nad tym zastanowić, każda branża ma swoje charakterystyczne produkty. Jeśli pieczesz chleb, do swojego logo rozważ użycie bochenka chleba lub ciasta. W przypadku praktyki prawnej doskonałym wyborem będzie Temida z wagą. Branża artykułów spożywczych może korzystać z dużej ilości warzyw i owoców (ogórek, ziemniak, itp.). Podczas, gdy dla niektórych firm wybór ikon jest oczywisty, inne marki będą musiały myśleć nieszablonowo, aby wymyślić oryginalny obraz. Pamiętaj, że wybrany symbol musi informować klientów, jakie produkty lub usługi im oferujesz. Bułka nie jest dobrym pomysłem na logo klubu sportowego, prawda? (Chyba, że masz naprawdę dobrą koncepcję, która uzasadnia wybór takiej ikony).

Obiekty nieożywione to nie jedyne symbole, na których można budować swoją tożsamość korporacyjną. Alternatywnie możesz użyć wizerunku sportowca, szefa kuchni, fryzjera, itp. To prowadzi nas do następnego rozdziału naszego artykułu, który dotyczy logo w postaci maskotki.

1.4 Maskotki

Jako dzieci wszyscy uwielbialiśmy bajki. (I niektórzy z nas nigdy nie przestali je kochać.) Czy pamiętasz swoją ulubioną postać z kreskówek, która urzekła cię swoją charyzmą i poczuciem humoru?

Pułkownik Harland Sanders, właściciel amerykańskiej sieci restauracji szybkiej obsługi Kentucky Fried Chicken, nie zastanawiał się dwa razy, zanim wybrał swój wizerunek na logo swojej marki. Szczery i szczęśliwy pułkownik Sanders uśmiecha się z opakowań KFC i billboardów, zapraszając nas do spróbowania jego pysznego smażonego kurczaka. Taki obraz natychmiast tworzy emocjonalną więź z klientami, co wyjaśnia tak dużą popularność marki KFC na całym świecie.

kfc-logo

Maskotki to świetny wybór dla firm, które ukierunkowane są na rodziny z dziećmi. Jeśli jesteś właścicielem kawiarenki dla dzieci, centrum rozrywki lub szkolnej drużyny sportowej lub zarządzasz takim miejscem, przygotuj się na eksplorację świata superbohaterów, zwierząt i postaci z bajek. Znajdź maskotkę, która będzie właściwie przekazywać wiadomość o Twojej marce i sprawi, że Twoja oferta będzie wyjątkową.

Oto kilka przykładów niesamowitych maskotek:

Radośni piłkarze, którzy zostali wyróżnieni na logo mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku
Brazylijska flora i fauna zainspirowały logo Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2016 w Rio de Janeiro

Jeśli nie chcesz umieszczać maskotki na swoim logo, zastanów się nad stworzeniem kompozycji abstrakcyjnej!

1.5 Logo abstrakcyjne

Logo abstrakcyjne ma jeden lub kilka kształtów geometrycznych: diamenty, trójkąty, kwadraty, linie i wszelkie inne formy, o których myślisz. Jeśli chodzi o projekty abstrakcyjne, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia!

Największe marki, które używają abstrakcyjnych wzorów, to Adidas i Pepsi. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób ci giganci wizualizowali swoją tożsamość korporacyjną.

Adidas ma nie jedno, ale trzy abstrakcyjne logo:

adidas-logo

Oryginalny projekt, stworzony w 1972 roku, zawierał koniczynę. W 1997 roku Pepsi wprowadziła nowy projekt w postaci schodów, które prowadzą na szczyt. Ideą okrągłego logo z 2001 roku było nadążanie za szybko rozwijającym się światem.

Obecnie Pepsi używa przyciągającego uwagę czerwonego, białego i niebieskiego koła jako hołdu dla amerykańskich żołnierzy.

pepsi-logo

Jak widać, abstrakcyjne obrazy mogą oznaczać wiele rzeczy, np. kwiat, kulę ziemską, schody, a nawet wdzięczność i szacunek.

Niemniej jednak nie zawsze proste, abstrakcyjne obrazy są synonimem kreatywności i pozytywnego myślenia. Aby stworzyć elegancki abstrakcyjny projekt, musisz zejść z utartej ścieżki i spojrzeć na świat świeżymi oczami.

Sprawdź tę niesamowitą stronę internetową z mnóstwem przydatnych pomysłów na abstrakcyjne logo i inne projekty. Czy używanie abstrakcyjnego logo nie jest zgodne z Twoją koncepcją biznesową? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o emblematach. Kto wie? Może to emblemat będzie pasował do Twojej firmy.

1.6 Emblematy

Emblemat zawiera słowo, symbol lub znak w geometrycznym kształcie. Do kategorii emblematów należą znaczki, herby i inne podobne wzory. Emblematy są często używane przez szkoły, uniwersytety, organizacje społeczne i agencje państwowe.

Podczas, gdy placówki edukacyjne wybierają „bezpieczne”, konwencjonalne emblematy, firmy wkładają wiele twórczych wysiłków w tworzenie unikatowych obrazów. Trudno znaleźć podobny projekt, który przypominałby słynny emblemat Starbucks z piękną syreną, prawda?

starbucks

Trzecia wersja logo Starbucks była używana w latach 1992-2011

Jako kolejny krok brandingu, Starbucks usunął nazwę firmy z emblematu, aby uczynić go jeszcze bardziej stylowym.

starbucks

Harley Davidson to amerykańska marka motocykli o globalnej nazwie. Wraz ze swoimi pojazdami marka umieszcza swój ostry emblemat na odzieży, butelkach perfum, biżuterii, artykułach biurowych i innych przedmiotach. Emblemat marki Harley Davidson ma wyrafinowaną formę.

Jednocześnie emblematy są mniej wszechstronne niż znaki, logotypy lub abstrakcyjne symbole. Ze względu na wiele drobnych szczegółów i skomplikowanych wzorów emblematy stają się nieczytelne po umieszczeniu na małych powierzchniach (favicon, koperta, długopis, wizytówka, itp.). Zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się na tego rodzaj logo!

Jeśli jesteś nieugięty w reprezentowaniu swojej firmy za pomocą emblematu, pamiętaj o zachowaniu równowagi między formą a znaczeniem. Przeczytaj tutaj, jak stworzyć dobrze wyglądający emblemat.

1.7 Kombinacja znaków

Jak sama nazwa wskazuje, kombinacja znaków to połączenie liter i obrazów. Biorąc to, co najlepsze z dwóch światów, kombinacja znaków jest najpopularniejszym rodzajem projektów korporacyjnych.

Ikonę i tekst można łączyć na wiele różnych sposobów. Na przykład mogą być umieszczone obok siebie lub nachodzić na siebie. Podobnie jak w przypadku emblematu, przestrzeń wokół elementów kombinacji znaków pozostaje pusta:

emblems-logo

Jeśli masz ambitną firmę, która walczy o klientów z uznanymi markami, najlepszym wyborem jest kombinacja znaków. Nie ma lepszego sposobu na zajęcie pozycji na rynku niż jednoczesne użycie 2 elementów identyfikacyjnych.

Sprytna kombinacja znaków działa w dwie strony. Weźmy na przykład obraz Lacoste. Widząc ikonę krokodyla, nie potrzebujesz nazwy marki, aby wiedzieć, że jest to ta renomowana francuska firma. Jednocześnie słowo „Lacoste” budzi skojarzenia z kultowym gadem. Gdy wizerunek firmy zyskuje widoczność na rynku, możesz rozważyć usunięcie nazwy firmy z logo.

Kombinacje znaków są szczególnie lubiane przez producentów żywności, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób na oddzielenie swojego produktu od produktu konkurencji. Ponadto pomaga klientom nie zgubić się wśród ogromnego wyboru produktów na sklepowych półkach.

Kombinacja znaków łączy 2 potężne narzędzia, nazwę firmy i obraz graficzny. Jeśli masz wystarczająco dużo talentu artystycznego, aby stworzyć zrównoważoną kombinację tych dwóch elementów, Twój projekt będzie łatwy do zauważenia i zapamiętania.

W tym artykule omówiliśmy 7 typowych rodzajów logo. Wybór odpowiedniego logo dla Twojego projektu to nie jest łatwa sprawa. Musisz wziąć pod uwagę specjalizację firmy, cele, misję, mocne strony i inne kluczowe czynniki.

Kto potrzebuje projektantów z ich astronomicznymi stawkami, gdy pod ręką masz profesjonalne narzędzie do tworzenia logo, takie jak Logaster?

Zrób sobie filiżankę herbaty i przygotuj się do stworzenia własnego logo w mniej niż 5 minut! Sprawdź, jak w 3 krokach możesz zaprojektować logo za pomocą Logaster:

1. Wpisz nazwę firmy i branżę:

Logaster home page

2. Wybierz odpowiednie kolory i wprowadź slogan:

3. Skorzystaj z naszych opcji wyszukiwania, aby znaleźć najlepszą ikonę dla swojego projektu korporacyjnego. Kliknij „Dalej” i zapisz swoje logo.

Logo to nie jedyny projekt, w którym może pomóc Logaster! Skorzystaj ze świeżo zaprojektowanego logo, aby stworzyć favicon, kopertę, wizytówkę i papier firmowy. Chociaż małe logo możesz pobrać bezpłatnie, możesz również zamówić pełny zestaw brandingowy (okładki stron w mediach społecznościowych, obrazy do wydruku, itp.) w atrakcyjnej cenie.

Niezależnie od tego, czy pracujesz nad swoim pierwszym logo, czy przeprowadzasz rebranding, nie możesz odnieść sukcesu, nie znając nowoczesnych trendów w branży projektowania graficznego. Zdobądź przewagę nad konkurencją i sprawdź najgorętsze trendy projektowe w 2018 roku.

Podsumowując

Tworzenie logo firmy nie jest tak zniechęcające, jak mogłoby się początkowo wydawać. Najważniejsze jest, aby krok po kroku wykonać ten proces. Usiądź i zastanów się, które elementy chciałbyś zobaczyć w swoim projekcie: litery, obraz graficzny, symbol, a może abstrakcyjny wzór? Dzięki internetowemu narzędziu Logaster nie potrzebujesz dużego budżetu ani wybitnych umiejętności twórczych, aby stworzyć ciekawy projekt!

Gdyby Twoja tożsamość korporacyjna była domem, logo byłoby pierwszą cegłą w jej fundamencie. Logo sprawia, że potencjalni klienci zauważają Twój produkt na półce w sklepie i wybierają go spośród ofert konkurencji. Całkiem nieźle jak na mały obraz, prawda? Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, który rodzaj logo podkreśli zalety Twojej firmy w najlepszy możliwy sposób. Ponadto dowiesz się, jak stworzyć własny projekt firmy w 3 prostych krokach.

Zaktualizowane Posted inDesign
author_image

Specjalistka do spraw Marketingu Treści Logaster. Zna tę branżę, jak własną kieszeń i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Pasjonuje się opowieściami na temat sukcesów znanych marek. Obsługuje największych klientów Logaster.

Pełen Pakiet Tożsamości Marki

Generator logo Logaster przyśpieszy wprowadzenie twojej firmy na rynek. Wpisz nazwę swojej firmy, by już po 60 sekundach, przeglądać gotowe projekty! Sprawdź sam - to dziecinnie proste!

At least 3 characters long.